Do czego mogą przydać Ci się drony w fotowoltaice?
W artykule skupimy się na najpopularniejszym odnawialnym źródle energii – fotowoltaice. Instalacje fotowoltaiczne szturmem zdobywają rynek. Zwiększające się koszty energii powodują, że coraz więcej odbiorców indywidualnych decyduje się na montaż instalacji przydomowej. Powstaje też coraz więcej dużych (ponad 1MW) farm fotowoltaicznych. Energia ze słońca jest stosunkowo tania, korzystna dla środowiska i odnawialna.
Jeśli ciekawi cię jak wykorzystać drony w fotowoltaice i jesteś związany z branżą budowy instalacji fotowoltaicznych zachęcamy do przeczytania artykułu.
Buduję instalacje i farmy fotowoltaiczne – jak skorzystam na technologii bezzałogowych statków powietrznych?
Wykorzystanie dronów w branży fotowoltaicznej można podzielić na 4 główne grupy. Trzy pierwsze dotyczą firm budujących i nadzorujących instalacje. Czwarta służy posiadaczom i użytkownikom instalacji.
-
Projekt
Każda inwestycja rozpoczyna się od projektu. W procesie projektowania wykorzystasz drona do stworzenia mapy 3D terenu, dokonania pomiarów nachylenia dachu, oceny zacienienia terenu. Wykryjesz także potencjalne źródła zapylenia paneli – jak np. zakłady przemysłowe.
-
Budowa
Coraz częściej inwestorzy wymagają dokumentowania procesu budowy. Zdjęcia sprzed rozpoczęcia instalacji pozwolą Ci uniknąć posądzenia o uszkodzenia powstałe wcześniej. Dronem wykonasz zdjęcia i filmy archiwizujące cały proces proces montażu. Na zdjęciach zachowasz przebieg przewodów podziemnych, sposób montażu. Dokumentacja pozwoli na ocenę Twojej pracy, stanu terenu czy dachu po wykonaniu instalacji. Zdjęcia wykorzystasz również w reklamie – materiały wykonane z powietrza wyglądają profesjonalnie i pomogą Ci budować markę.
-
Inspekcja i diagnostyka
Najistotniejszym sposobem wykorzystania dronów w fotowoltaice jest proces inspekcji i nadzoru nad pracą instalacji. Dron wyposażony w kamerę termowizyjną jest niezastąpionym narzędziem w Twojej pracy. Kamerą zainstalowaną w bezzałogowym statku powietrznym dokonasz inspekcji szybciej i bezpieczniej. Radiometryczne kamery termowizyjne pokażą potencjalne uszkodzenia, hotspoty i zabrudzenia bez konieczności wchodzie na dachy a nawet spoza terenu samej mikroinstalacji czy farmy. W jednym locie obecnie produkowane drony pozwolą Ci na wykonanie oblotu 10-20 hektarów w ciągu 30 minut. Zdjęcia zapisane na karcie pamięci obejrzysz w biurze a z pomocą oprogramowania uszkodzenia wykryjesz automatycznie.
-
Ocena działania i utrzymanie
Ocena działania instalacji i poszczególnych paneli pomocna jest nie tylko firmom budującym instalacje fotowoltaiczne, ale również użytkownikom. Nawet dronem bez kamery termowizyjnej dokonasz oceny stanu, uszkodzeń czy zabrudzeń paneli. Sprawdzisz czy po burzy z gradobiciem panele nie zostały uszkodzone. Dostarczysz dokumentację dla ubezpieczyciela. Bez technicznej wiedzy dokonasz zbadania stanu instalacji i dostarczysz producentowi materiały do oceny potencjalnych uszkodzeń. Taką usługę możesz zlecić wyspecjalizowane firmie lub wykonać samodzielnie – na przykład wypożyczając drona.
Istnieją też wyspecjalizowane firmy zajmujące się myciem instalacji za pomocą drona. Jeśli jesteś zainteresowany usługą oceny instalacji lub jej umycia – zapraszamy do kontaktu.
Czego potrzebujesz aby zacząć korzystać z drona w fotowoltaice?
Bezzałogowcami Akademia UAV zajmuje się od 2014 roku. Dostarczamy Ci kompleksowe rozwiązanie – począwszy od zbadania potrzeb i możliwości wykorzystania BSP w twojej pracy, poprzez dobór odpowiedniego sprzętu i szkolenia pilotów oraz szkolenia z pozyskiwania, przetwarzania i analizy danych aż po wsparcie techniczne po wdrożeniu. Szkolimy na terenie całego kraju a także poza jego granicami. Jeśli jesteś zainteresowany przeszkoleniem swoich pracowników – zrealizujemy szkolenie w Twoim biurze.
Z doświadczenia wyniesionego w pracy z firmami zajmującymi się branżą odnawialnych źródeł energii wynika, że najodpowiedniejszym szkoleniem dla małych instalacji (do 1MW) jest szkolenie w zasięgu wzroku NSTS-01. Dla firm realizujących większe inwestycje najodpowiedniejsze jest szkolenie poza zasięgiem wzroku NSTS-05.
Najpopularniejszymi bezzałogowcami są oczywiście wielowirnikowce – do zastosowań związanych z branżą OZE w zupełności wystarczającymi będą drony o masie poniżej 4kg. Jesteśmy dystrybutorem największych marek – Youneec, DJI, Autel jak również mniejszych producentów specjalizujących się w rozwiązaniach dedykowanych. Czasem jednak okazuje się, że warto rozważyć zakup samolotu bezzałogowego – zwłaszcza jeśli planujemy budowy i instalacje na obszarach większych niż 50 hektarów. W takiej sytuacji najodpowiedniejszym szkoleniem będzie NSTS-07.