Skip to content
Menu
Akademia UAV Blog
  • Najnowsze wpisy
  • Kup szkolenie
  • Akademia UAV.pl
Akademia UAV Blog

Kurs operatora drona wojskowego

Opublikowano 6 stycznia, 20239 stycznia, 2023

Wojska Obrony Terytorialne wykorzystują bezzałogowe statki powietrzne

Obecnie wojska obrony terytorialnej użytkują kilkanaście zestawów bezzałogowych statków powietrznych FlyEye a kilkudziesięciu żołnierzy jest przeszkolonych w ich obsłudze. W warunkach bojowych te małe drony wojskowe mogą być używane do obserwacji pola walki, patrolowania granic i weryfikowania skutków katastrof, a także monitoringu infrastruktury krytycznej. Działania dronów w WOT wspierały m.in. Straż Graniczną w monitorowaniu granicy Państwa. Drony rozpoznawcze brały udział w akcjach: przeciwpożarowej w rejonie Biebrzańskiego Parku Narodowego i przeciwpowodziowych w województwie małopolskim. Jednak nawet najnowocześniejszy dron wojskowy do jego efektywnego wykorzystania wymaga odpowiednio wyszkolonych do tego operatorów.

Wojska Obrony Terytorialnej mają mieć swoich operatorów wojskowych dronów. Aktualnie tworzone są nowe struktury lotnicze, które mają być dostępne dla ochotników, którzy są pilotami cywilnych dronów i innych statków powietrznych. Według nieoficjalnych informacji, komponent lotniczy WOT ma powstać w ciągu trzech lat a formacja ma mieć własne statki powietrzne.

Podstawowe szkolenie operatora drona wojskowego można odbyć w cywilnym ośrodku szkoleniowym. Celem kursu jest uzyskanie cywilnych uprawnień pilota drona.

Szkoleniem dającym podstawy do operowania dronami wojskowymi jest kurs NSTS-07, czyli loty poza zasięgiem wzroku (BVLOS) samolotami do 25 kg. Szkolenie trwa 5 do 7 dni i obejmuje kompleksowe przygotowanie teoretyczne, praktykę i egzamin.

Dowiedz się więcej o szkoleniu NSTS-07

Drony wojskowe – drony bojowe – historia i teraźniejszość

Zaledwie kilka lat temu, gdy słyszeliśmy wyłącznie o militarnych zastosowaniach  bezzałogowych statków powietrznych , były to rozważania głównie o amerykańskich dronach bojowych jak MQ-1 Predator lub MQ-9 Reaper. Każdy z tych bezzałogowych systemów latających został wykorzystany w warunkach bojowych podczas konfliktów zbrojnych. Dron wojskowy Predator (MQ-1), został wprowadzony do służby w 1995 r. i od tego czasu był używany w Afganistanie, Iraku, Jemenie, Serbii oraz w Libii.

W ostatnich latach toczących się lokalnych wojen i konfliktów zbrojnych, drony potwierdziły swoją skuteczność jako nowa siła stosowana w walce powietrznej. Obserwujemy jak cywilne i wojskowe bezzałogowe statki powietrzne budują przewagę sił zbrojnych Ukrainy na realnym polu walki. Kolejne doniesienia medialne wskazują jak komercyjne drony DJI i drony wojskowe produkowane przez tureckie zakłady toczą walkę z siłami zbrojnymi wroga. Obiektywnie, nikt nie jest w stanie zaprzeczyć niezwykłej skuteczności działań bojowego drona Bayraktar TB-2, będącego na wyposażeniu sił zbrojnych Ukrainy w zasosowaniach wojskowych. Miliony dolarów kierowane są również do umocnienia systemu obrony powietrznej w walce z wojskowymi dronami używanymi przez rosyjskie siły powietrzne.

Wyścig producentów dronów wojskowych

Podczas 14 edycji China Airshow (listopad 2022), firma LoongUAV zaprezentowała swoje rozwiązania. Dron rozpoznawczy LOONG 4, dron bojowy LOONG 5, dron naprowadzający na cel LOONG 1 oraz dron rozpoznawczy LOONG 2.

Izraelski dron wojskowy (IAI Eitan) kosztuje niemal 35 milionów dolarów. Z uwagi na deficyt informacji, dane techniczne dotyczące tej maszyny ograniczają się wyłącznie do spekulacji. Prawdopodobnie ten samolot bezzałogowy jest w stanie latać przez trzy doby i przenieść ładunek o wadze blisko 5,5 tony. Drona ma wymiary 13 metrów długości na 26 metrów rozpiętości skrzydeł. IAI Eitan wykorzystano podczas walk w strefie Gazy w 2009 roku.

źródło: Wikipedia

Polskie drony wojskowe

W maju 2022 roku doszło do podpisania umowy, na podstawie której Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło łącznie kilkaset dronów. Sprzęt dostarczy grupa WB Electronics, do której należy spółka Flytronic S.A. To polskie przedsiębiorstwo, jest największym w Kraju producentem systemów bezzałogowych statków powietrznych.

Umowa obejmuje dostawę dla Wojsk Rakietowych i Artylerii czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym.

W skład bateryjnego modułu wejdą wyrzutnie, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne i obsługi technicznej. Dodatkowo system uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) GLADIUS. Bezzałogowe drony wojskowe stanowiące systemy poszukiwawczo-uderzeniowe Gladius przeznaczone będą do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSP) rodziny FT-5. (Łoś). Drony Łoś będą wyposażone między innymi w głowice optoelektroniczne. Umożliwi to rejestrację obrazu zarówno w świetle dziennym, jak i z wykorzystaniem termowizji.

Innym typem wojskowych dronów jest system amunicji krążącej. Produkowany przez Flytronic WARMATE, stanowi alternatywę dla przeciwpancernych pocisków kierowanych PPK. Posiada zdolność do operowania w znacznie większym promieniu. Długi czas lotu pozwala na wykrycie i obserwację celu z dużym buforem czasowym. Istnieje także możliwość dodatkowego wyposażenia systemu w głowicę naprowadzania na laserowo podświetlony cel.

Zapisz się na kurs podstawowy operatora drona wojskowego

©2023 Akademia UAV Blog | Powered by SuperbThemes & WordPress