Bezzałogowe statki powietrzne – przeczytaj jak wygląda szkolenie pilota drona Warszawa
Artykuł dotyczy szkolenia pilota bezzałogowego statku powietrznego.
Licencja na drona Warszawa. Kursy teoretyczny i praktyczny z latania dronami prowadzimy na terenie lotniska Warszawa BABICE (EPBC), ul. Księżycowa 1.
Szkolenie do licencji pilota drona w zasięgu wzorku i poza zasięgiem wzroku na lotnisku Warszawa Babice. Co to dla Ciebie oznacza?
Szkolenie trwa od 3 do 5 dni roboczych. Szkolisz się aby zdobyć dawne świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego – teraz certyfikat kompetencji pilota BSP. Kurs odbędziesz w wymagających i prawdziwych warunkach lotniska. Dzięki temu poznasz specyfikę wykonywania lotów dronami w koordynacji ze służbami ruchu lotniczego. Poznasz w praktyce, nie tylko w teorii jak dostać zgodę na lot w miejscu, gdzie taka zgoda jest wymagana. W szczególności w rejonie lotniska. Zobaczysz, że drony, samoloty załogowe, szybowce i helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą latać bezpiecznie obok siebie. Nauczysz się jak to wszystko zrobić samodzielnie. Nie będziesz tracił czasu na dojazd z miejsca szkolenia teoretycznego do miejsca szkolenia z latania bezzałogowymi statkami powietrznymi (u nas wszystko jest obok siebie). Jeżeli będziesz potrzebował odpocząć, zrobisz to w komfortowej i klimatyzowanej sali.
Czym jest licencja pilota / operatora drona?
Nowe przepisy mówią o tym, że latanie dronem w Polsce jest możliwe pod warunkiem zarejestrowania się jako operator drona w systemie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Licencja na drona (dawniej świadectwo kwalifikacji operatora UAVO), jest dokumentem poświadczającym odpowiednie umiejętności wykorzystania dronów. Organem upoważnionym do kontroli takiego dokumentu jest między innymi Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Dopasuj szkolenieKiedy wymagana jest licencja na drona? Czy należy zarejestrować drona?
Często pojawia się pytanie, czy zeby zacząć latać dronem potrzebne są uprawnienia. Od 31 grudnia 2020 r. każdy, kto chce latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, musi zarejestrować się i przejść szkolenie. Po ukończeniu szkolenia, operator drona musi jeszcze zaliczyć test składający się z 40 pytań na stronie urzędu lotnictwa cywilnego Dzięki temu zyskasz możliwość latania dronem w kategorii otwartej z dala od ludzi i zabudowań, czyli wykonywać loty o najmniejszym ryzyku. Rejestracja sprzętu nie jest wymagana. Na dronie musisz umieścić swój indywidualny numer operatora drona.
Do jakich lotów dronami potrzebne są uprawnienia ?
Większość dronów (najpopularniejsze są drony DJI), dostępnych w sklepach zalicza się do kategorii otwartej. Oznacza to, że są uwzględnione w przepisach o konstrukcjach do masy startowej 25 kilogramów. W myśl tego prawa nie możemy tracić drona z zasięgu wzroku, co ustawodawca na potrzeby legislacji określił jako 120 metrów od najbliższego punktu na ziemi.
Ustawodawca zaznaczył również w przepisach, że musimy się poruszać w bezpiecznej odległości od innych osób (30 m). Oznacza to, że wykluczone jest latanie w takich miejscach, jak centra miast czy popularne parki. Odległość ta wzrasta w konstrukcjach ważących od 9 do 25 kg, które mogą być pilotowane w odległości minimalnej 150 m od ludzi i zabudowań.
Ważne jest również, że dronem bez uprawnień (a czasem również z nimi) nie możemy latać nad obiektami objętymi strefą zakazu lotów, czyli:
- portami morskimi;
- portami lotniczymi;
- kopalniami;
- ujęciami wody;
- wodociągami;
- oczyszczalniami ścieków;
- rurociągami paliwowymi;
- zaporami wodnymi i śluzami;
- liniami energetycznymi;
- liniami telekomunikacyjnymi;
- bankami;
Jak latać dronem w wymagających miejscach?
By móc wykonywać loty nad niektórymi z wymienionych wyżej obiektów (nie zawsze jest to możliwe ze względu na przepisy o obiektach szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa), trzeba uzyskać licencję do kategorii szczególnej w danej kategorii statków powietrznych. Tylko z takimi uprawnieniami można wykonywać operacje BSP choćby nad parkami narodowymi czy zaporami wodnymi. Nawet wtedy często trzeba się starać o pozwolenie na przelot nad wskazanym obszarem (dokładnie tak, jak ma to nierzadko miejsce z samolotami). Loty tego typu stanowią zaledwie niewielki procent wszystkich tras pokonywanych przez drony na terenie naszego kraju.
Kliknij w poniższą grafikę i sprawdź różnice pomiędzy pilotem drona a operatorem drona
Etapy szkolenia
Zobacz ofertę szkoleńNajpierw zacznij od uzyskania uprawnień w kategorii Otwartej. Zrobisz to bezpłatnie na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).
- Wejdź na stronę drony.ulc.gov.pl
- Wybierz “Rejestracja i szkolenia”
- Wybierz “Rejestruj”
- Wprowadź aktualny adres email oraz numer telefonu a następnie wybierz “Rejestruj”
- Na wprowadzony adres email przyjdzie wiadomość z linkiem aktywacyjnym oraz kodem.
- Uzupełnij pola hasła oraz kodu aktywacyjnego zgodnie z podanymi instrukcjami dotyczącymi hasła.
- Następnie w profilu operatora uzupełnij dane: status prawny -> Osoba fizyczna (nawet jeśli na szkolenie skierowała Cię firma) | posiadam świadectwo kwalifikacji -> NIE | pozostałe dane uzupełnij według instrukcji zawartej na stronie | potwierdź zgodę na przetwarzanie danych przez ULC
- Po uzupełnieniu danych możesz rozpocząć szkolenie do A1/A3 – szkolenie składa się z około 40 slajdów i testu złożonego z 40 pytań
- Po zakończonym egzaminie jesteś gotów do rozpoczęcia szkolenia w kategorii Szczególnej.
Szkolenie teoretyczne
Możesz wybrać formę szkolenia teoretycznego. Oferujemy klasyczne, stacjonarne wykłady oraz dostęp do platformy e-learningowej. Szkolenie teoretyczne trwa od dwunastu do szesnastu godzin. Liczba godzin wykładów związana jest z tym, które szkolenie wybierzesz (loty w zasięgu lub poza zasięgiem wzroku). W trakcie poszczególnych lekcji poznasz:
- Przepisy lotnicze
- Ograniczenia możliwości człowieka
- Procedury operacyjne
- Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu
- Ogólną wiedza na temat systemów bezzałogowych statków powietrznych
- Meteorologię
- Osiągi systemu bezzałogowego statku powietrznego w locie
- Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko na ziemi
Egzamin z wiedzy teoretycznej
Egzamin obejmuje co najmniej 80 pytań wielokrotnego wyboru, mających na celu ocenę wiedzy pilota bezzałogowego statku powietrznego.
Uzyskanie przez ucznia-pilota bezzałogowego statku powietrznego co najmniej 75% całkowitej liczby punktów jest równoznaczne ze zdaniem przez niego egzaminu z wiedzy teoretycznej.
Szkolenie praktyczne
Szkolenie praktyczne trwa od czterech do jedenastu godzin. Podobnie jak w przypadku szkolenia teoretycznego, liczba godzin zależna jest od scenariusza standardowego do którego uczeń – pilot odbywa szkolenie. Celem tej części kursu jest nabycie praktycznych umiejętności wykonywania lotów dronami. Nie jest wymagane posiadanie doświadczenia w lataniu, aby rozpocząć szkolenie. W trakcie szkolenia możesz czuć się komfortowo, ponieważ szkolenie prowadzimy w trybie Instruktor – Uczeń. Oznacza to, że instruktor trzyma w dłoni dodatkową aparaturę (kontroler) sterującą aby reagować gdy sytuacja tego wymaga.
Część praktyczna dzieli się na trzy elementy:
- Czynności przed lotem. Nauczysz się między innymi planowania lotu, analizy przestrzeni powietrznej, analizy ograniczeń danej lokalizacji lotu, wymagań związanych z informowaniem o Twoim locie innych uczestników przestrzeni powietrznej i służb ruchu lotniczego, oceny ogólnego stanu drona itd.
- Procedury w trakcie lotu. Nauczysz się między innymi wykonywania dokładnych i kontrolowanych manewrów w locie na różnych wysokościach i w różnych odległościach. Poznasz procedury dla lotu normalnego oraz sytuacje awaryjne podczas symulowanych sytuacji niebezpiecznych. Dowiesz się jak reagować w sytuacji wtargnięcia osoby w granice przestrzeni operacyjnej lub w kontrolowany obszar naziemny oraz zastosowanie odpowiednich środków w celu zachowania bezpieczeństwa.
- Czynności po zakończeniu lotu.Nauczysz się jak wyłączyć i zabezpieczyć drona po locie. Dowiesz się które komponenty należy skontrolować i na co szczególnie zwrócić uwagę. Po każdym locie odbędziesz odprawę która podsumuje Twoje postępy i zwróci uwagę który element wymaga dopracowania.
Instruktor prowadzący dokona oceny Twoich umiejętności praktycznych. Po pozytywnym wyniku oceny, licencja na drona według scenariusza standardowego szkolenia będzie Twoja.
Szkolenie odbywa się na wielu typach dronów dji, yuneek i innych. Nasza flota to także samoloty bezzałogowe, w tym typowo geodezyjne – latające skrzydło. Jednak szkolenie praktyczne możesz odbyć też na helikopterze bezzałogowym oraz sterowanym przez GSM wielowirnikowcem cargo.
Ważne !! Dla Twojego komfortu, zajmiemy się za Ciebie wszystkimi formalnościami z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.